Two trains are moving in the same direction at 1.5km/minute and 60km/hr respectively.A man in the faster train observes that it takes 27s to cross the slower train.The length of the slower train is
A train travels from A to B at the rate of 20km/hr and from B to A at the rate of 30km/hr,find the average speed.
(2*20*30)/(20+30)=1200/50=24km/hr
Jagan went to another town covering 240km by car moving at 60km/hr. Then he covered 400km by train moving at 100km/hr and the rest 200km he covered by bus moving at 50km/hr.The average speed during the whole journey is:
Total time=240/60+ 400/100 + 200/50=12
Avg speed=(Total distance/Total Time)=(240+400+200)/(12)
840/12=70km/hr
Two trains are travelling in the same direction with speeds of 30km/hr and 58km/hr respectively.A man in the slower train passes the faster train in 18s.Find the length of the faster train.
Relative speed=(58-30)=28km/hr=28*(5/18)
Time=18s
Length of the train=28*(5/18)*18=140m
How many seconds will a 500m long train take to cross a man,walking with a speed of 3km/hr in the direction of moving train if the speed of the train is 63km/hr.
Relative speed=63-3=60km/hr=60*(5/18)=50/3
Length=500
Time=500/(50/3)=500*3/50=30s
Two trains 132m and 108m in length are running towards each other on parallel lines at the rate of 32km/hr and another at 40km/hr.In what time will they be closer to each other from the moment they meet?
Relative speed=32+40=72km/hr=72*(5/18)=20m/s
Total length=132+108=240m
Time=Length/speed=240/20=12
A train 150m long passes a telegraph post in 12s.Find speed of the train.
Speed=150/12=12.5m/s
A train is running at the rate of 40km/h. A man is also going in the same direction parallel to the train at a speed of 25km/hr. If the train crosses the man in 48s find length of the train.
Relative speed=15km/hr=15*(5/18)=25/6
Time=48s
Length=(25/6)*48=200m
How many seconds will a train 60m in length, travelling at the rate of 42km/hr take to pass another train 84m long, proceeding in the same direction at the rate of 30km/hr.
Relative speed=42-30=12km/hr=12*(5/18)
Length=60+84=144m
Time=144*18/12*5=(12*18)/5=216/5=43.2s
Length of two trains running in opposite directions are 170m and 190m repectively.If Speed of the first is 30km/hr and the second is 24km/hr,find in how many seconds will they meet?
Relative speed=30+24=54*5/18=15m/s
Total length=170+190=360m
Time=360/15=24s
Two trains are moving in the same direction at 50km/hr and 30km/hr.The faster train crosses a man in the slower train in 18s.Find length of the faster train.
Relative speed=20km/hr=(20*5)/18=50/9
Time of slower train=18s
Length=(50/9)*18=100m
A train takes 5s to pass an electric pole.If the length of the train is 120m,find the time taken by it to cross a railway platform 180m.
Total distance=120+180=300
120m=5
300=(300*5)/120=150/12=12.5
How long does a train 110m long running at the rate of 36km/hr take to cross a bridge 132m in length?
Length=110+132=242m
Speed=(36*5)/18=10
Time=242/10=24.2
How many seconds will a train 100m long running at the rate of 36km/hr take to pass a certain telegraph post?
Length=100m
Speed=(36*5)/18=10m/s
Time=100/10=10s
A train running at the speed of 108 kmph, crosses a 365-metre long platform in 21 secs. What is the length of the train?
A train of 100 metres long is running at the speed of 36km per hour. In what time it passes a bridge of 80 metres long?
If a train, 300 metres long passes a tree in 15 seconds, then the speed of the train is
If a train travels at a speed of 180 km/hr what will be its speed in metres/ second?
A train of length 150 metres, moving at a speed of 90 km /hr. can cross a 200 metre bridge in